Barokní panská cihelna

Ahoj třebohostičtí, mám na vás dotaz a kdo ví, třeba někdo někdy někde četl nebo slyšel z vyprávění, proto pokládám takový nevšední dotaz. Během přípravných prací jednoho z nových projektů se mi podařilo objevit v archivních pramenech z 1. poloviny 18. století na „cihelnu pod Střebohousticí“ nebo „cihelna v Střebohostici“ a dokonce i jména svobodných cihlářů, kteří pracovali v panských službách vévodkyně Savojské. Dotaz je prostý, neslyšeli jste, nebo nemáte ponětí, kde v Třebohosticích stávala barokní panská cihelna??? Bohužel jsem v době (1714-1723), kdy neexistovala popisná čísla a cihelna zřejmě zanikla ještě před jejich udělením vojskem. Topografie domů Třebohostic ani Škvorce bohužel není zpracovaná (o částečnou topografii městyse se pokusil p. Počta v 70. letech 20. století – což mi nepomůže, protože půjde o panský objekt), v tom případě bych si musel udělat celou vesnici podle purkrechtních knih a zpětně zjišťovat, který panský domek mi vylučovací metodou zbyl. Nevíte někdo o té cihelně? Obrátím se asi zřejmě také na geologa, aby se mi pokusil sdělit, kde na katastru Třebohostic bývaly nebo jsou dosud sedimenty cihlářské směsi – tzv. žlutky – suroviny pro výrobu cihel. Ve Škvorci tehdy patrně už také fungovala za MTS cihelna, kde se vyráběly základní produkty (cihly, topinky).
Ahoj třebohostičtí, mám na vás dotaz a kdo ví, třeba někdo někdy někde četl nebo slyšel z vyprávění, proto pokládám takový nevšední dotaz.
Během přípravných prací jednoho z nových projektů se mi podařilo objevit v archivních pramenech z 1. poloviny 18. století na „cihelnu pod Střebohousticí“ nebo „cihelna v Střebohostici“ a dokonce i jména svobodných cihlářů, kteří pracovali v panských službách vévodkyně Savojské.
Dotaz je prostý, neslyšeli jste, nebo nemáte ponětí, kde v Třebohosticích stávala barokní panská cihelna??? Bohužel jsem v době (1714-1723), kdy neexistovala popisná čísla a cihelna zřejmě zanikla ještě před jejich udělením vojskem. Topografie domů Třebohostic ani Škvorce bohužel není zpracovaná (o částečnou topografii městyse se pokusil p. Počta v 70. letech 20. století – což mi nepomůže, protože půjde o panský objekt), v tom případě bych si musel udělat celou vesnici podle purkrechtních knih a zpětně zjišťovat, který panský domek mi vylučovací metodou zbyl. Nevíte někdo o té cihelně?
Obrátím se asi zřejmě také na geologa, aby se mi pokusil sdělit, kde na katastru Třebohostic bývaly nebo jsou dosud sedimenty cihlářské směsi – tzv. žlutky – suroviny pro výrobu cihel.
Ve Škvorci tehdy patrně už také fungovala za MTS cihelna, kde se vyráběly základní produkty (cihly, topinky).