Kroniky

Kroniky

Jedním z mých obrovských poslání je psaní obecní kroniky, k čemuž mě poprvé přivedl hradešínský kronikář a jeden z mých předchůdců Oldřich Hrdlička. Právě on mi koncem roku 2002 učinil nabídku v Více »

Český rozhlas

Český rozhlas

Spolupráce Jana Psoty s redakcí Českého rozhlasu Region vznikla v roce 2017. U mlýna v Úvalech vznikl první díl povídání pro oblíbený pořad Česko – země neznámá redaktorky Markéty Vejvodové. Je to Více »

Výstavy

Výstavy

Přehled historických výstav, vernisáží a besed, které Jan Psota od roku 2004 realizoval z pozice kustoda či organizátora v rámci kulturních a společenských akcí v regionu. Výstavy jsou chápány jako podpůrný nebo vedlejší Více »

Kulturní akce

Kulturní akce

Pořádám besedy, provázím po kulturních památkách, nebo koordinuji slavnosti a výročí obcí v regionu. V případě dotazů na koordinaci/organizaci kulturní akce nebo objednávky vystoupení Jana Psoty ve vaší obci mě prosím kontaktujte. Více »

Pamětní desky a památníky

Pamětní desky a památníky

Mezi regionálně i lokálně zajímavé počiny patří odhalování pamětních desek, osazování zbrusu nových památek do krajiny nebo doplňování jmen pozapomenutých bojovníků světových válek. Měl jsem možnost několikrát se aktivně zapojit a takové Více »

Naučné stezky

Naučné stezky

S tvorbou informačních panelů a naučných stezek na Českobrodsku jsem se setkal poprvé u příležitosti oslav Hradešína roku 2005, kdy jsem pro obec sponzorsky vytvořil prvních 6 panelů. V dalších letech jsem začal Více »

Spolky

Spolky

Spolková činnost patří rovněž mezi jednu z mých aktivit pro veřejnost. Poprvé jsem se k této dobrovolnické činnosti dostal na podzim roku 2004, kdy se Hradešín připravoval na výrobu obecních symbolů. Díky Více »

 

Dějiny královského města Český Brod (2021)

MRVÍK, Vladimír Jakub. Dějiny královského města Český Brod. Město Český Brod. Český Brod, 2021. ISBN 978-80-270-9575-9

Českobrodský historik a kurátor sbírek Podlipanského muzea v Českém Brodě PhDr. Vladimír Jakub Mrvík, PhD. zúročil svůj dlouholetý výzkum dějin města a sestavil souborný kvalitní pohled na dějiny města o rozsahu 448 stran. Kniha s ohledem na téma látky nezahrnuje dějiny současných místních (městských) částí Štolmíř a Liblice. Spolupráce Jana Psoty spočívala v poskytnutí autorské grafiky slepé mapy lichtenštejnských panství Uhříněves, Kounice, Škvorec, Kostelec nad Černými lesy, Radim a Rataje ze 40. let 19. století. Kniha byla slavnostně pokřtěna 31. května 2021 v parku u kostela sv. Gottharda na náměstí Arnošta z Pardubic za účasti zástupců města – starosty města Bc. Jakuba Nekolného, místostarosty Mgr. Tomáše Klineckého, tajemníka městského úřadu Ing. Aleš Kašpar a jako host vystoupil ředitel Regionálního muzea v Kolíně kunsthistorik Mgr. Vladimír Rišlink.

Knihu lze získat zde: Město Český Brod