Kroniky

Kroniky

Jedním z mých obrovských poslání je psaní obecní kroniky, k čemuž mě poprvé přivedl hradešínský kronikář a jeden z mých předchůdců Oldřich Hrdlička. Právě on mi koncem roku 2002 učinil nabídku v Více »

Český rozhlas

Český rozhlas

Spolupráce Jana Psoty s redakcí Českého rozhlasu Region vznikla v roce 2017. U mlýna v Úvalech vznikl první díl povídání pro oblíbený pořad Česko – země neznámá redaktorky Markéty Vejvodové. Je to Více »

Výstavy

Výstavy

Přehled historických výstav, vernisáží a besed, které Jan Psota od roku 2004 realizoval z pozice kustoda či organizátora v rámci kulturních a společenských akcí v regionu. Výstavy jsou chápány jako podpůrný nebo vedlejší Více »

Kulturní akce

Kulturní akce

Pořádám besedy, provázím po kulturních památkách, nebo koordinuji slavnosti a výročí obcí v regionu. V případě dotazů na koordinaci/organizaci kulturní akce nebo objednávky vystoupení Jana Psoty ve vaší obci mě prosím kontaktujte. Více »

Pamětní desky a památníky

Pamětní desky a památníky

Mezi regionálně i lokálně zajímavé počiny patří odhalování pamětních desek, osazování zbrusu nových památek do krajiny nebo doplňování jmen pozapomenutých bojovníků světových válek. Měl jsem možnost několikrát se aktivně zapojit a takové Více »

Naučné stezky

Naučné stezky

S tvorbou informačních panelů a naučných stezek na Českobrodsku jsem se setkal poprvé u příležitosti oslav Hradešína roku 2005, kdy jsem pro obec sponzorsky vytvořil prvních 6 panelů. V dalších letech jsem začal Více »

Spolky

Spolky

Spolková činnost patří rovněž mezi jednu z mých aktivit pro veřejnost. Poprvé jsem se k této dobrovolnické činnosti dostal na podzim roku 2004, kdy se Hradešín připravoval na výrobu obecních symbolů. Díky Více »

 

Pamětní desky a památníky

Mezi regionálně i lokálně zajímavé počiny patří odhalování pamětních desek, osazování zbrusu nových památek do krajiny nebo doplňování jmen pozapomenutých bojovníků světových válek. Měl jsem možnost několikrát se aktivně zapojit a takové památky mi bylo ctí skrze spolky a obce osazovat a odhalovat. Posláním této mé další aktivity je snaha připomenout významnou osobnost, rodáka, válečné hrdiny nebo událost v obci a regionu. Poprvé jsem měl tu čest odhalovat pamětní desku v roce 2016 v Břežanech II. Za osazování nových památníků a pamětních desek v rámci 100. výročí od vzniku Československé republiky a doplňování 48 objevených pozapomenutých bojovníků 1. světové války na stávající památníky ve 12 obcích mi byla od Ministerstva obrany a Středočeského kraje roku 2018 uděleno státní vyznamenání – plaketa za Péči o válečné hroby.

 • Břežany II (2016) – deska  Václav Červený, Jan Borecký, Jaroslav Boháč, Bedřich Mendl
 • Tuklaty (2017) – deska – rodný dům Ferdinand Klindera
 • Zlatá (2018) – památník 1. světové války – 6 osob
 • Rostoklaty (2018) – deska 1. světové války – 8 osob
 • Limuzy (2018) – památník obou světových válek – 20 osob
 • Dobročovice (2018) – památník 1. světové války – 2 osoby
 • Přišimasy (2018) – památník 1. světové války – 4 osoby
 • Hradešín (2018) – památník 1. světové války – 2 osoby
 • Třebohostice (2018) – památník 1. světové války – 7 osob
 • Škvorec (2018) – památník 1. světové války – 10 osob
 • Tuklaty (2018) – památník 1. světové války – 4 osoby
 • Hradešín (2019) – deska – Švehlova zahrádka
 • Doubravčice (2020) – památník 2. světové války – František Nejedlý

Více informací o jednotlivých pamětních deskách najdete zde: Pamětní desky

V případě zájmu nebo dotazů na vytvoření Pamětní desky mě prosím kontaktujte.