Kroniky

Kroniky

Jedním z mých obrovských poslání je psaní obecní kroniky, k čemuž mě poprvé přivedl hradešínský kronikář a jeden z mých předchůdců Oldřich Hrdlička. Právě on mi koncem roku 2002 učinil nabídku v Více »

Český rozhlas

Český rozhlas

Spolupráce Jana Psoty s redakcí Českého rozhlasu Region vznikla v roce 2017. U mlýna v Úvalech vznikl první díl povídání pro oblíbený pořad Česko – země neznámá redaktorky Markéty Vejvodové. Je to Více »

Výstavy

Výstavy

Přehled historických výstav, vernisáží a besed, které Jan Psota od roku 2004 realizoval z pozice kustoda či organizátora v rámci kulturních a společenských akcí v regionu. Výstavy jsou chápány jako podpůrný nebo vedlejší Více »

Kulturní akce

Kulturní akce

Pořádám besedy, provázím po kulturních památkách, nebo koordinuji slavnosti a výročí obcí v regionu. V případě dotazů na koordinaci/organizaci kulturní akce nebo objednávky vystoupení Jana Psoty ve vaší obci mě prosím kontaktujte. Více »

Pamětní desky a památníky

Pamětní desky a památníky

Mezi regionálně i lokálně zajímavé počiny patří odhalování pamětních desek, osazování zbrusu nových památek do krajiny nebo doplňování jmen pozapomenutých bojovníků světových válek. Měl jsem možnost několikrát se aktivně zapojit a takové Více »

Naučné stezky

Naučné stezky

S tvorbou informačních panelů a naučných stezek na Českobrodsku jsem se setkal poprvé u příležitosti oslav Hradešína roku 2005, kdy jsem pro obec sponzorsky vytvořil prvních 6 panelů. V dalších letech jsem začal Více »

Spolky

Spolky

Spolková činnost patří rovněž mezi jednu z mých aktivit pro veřejnost. Poprvé jsem se k této dobrovolnické činnosti dostal na podzim roku 2004, kdy se Hradešín připravoval na výrobu obecních symbolů. Díky Více »

 

Škvorecké panství za vlády vévodkyně Marie Terezie Savojské (2022)

PSOTA, Jan. Škvorecké panství za vlády vévodkyně Marie Terezie Savojské. Jan Psota, 2022. ISBN 978-80-11-01443-8.

Regionální publikace byla vydána k uctění památky vévodkyně Marie Terezie Savojské u příležitosti 250 letého výročí jejího úmrtí (†20. února 1772). Kniha se zabývá stručnými dějinami obcí škvoreckého panství, vzpomínkou na život vévodkyně, její vládu 1712-1772 na škvoreckém panství a hmotné přetrvávající odkazy, otcovskou závětí a následným vnitřním rodovým sporem, stavem panství a obcí během příprav Tereziánského katastru v letech 1713-1719, chronologií držitelů poddanských usedlostí, panskými, duchovními a obecními objekty, konskripční tabelou sčítající obyvatelstvo panství roku 1754, stavebními projekty, sochami svatých Donátů, vrchnostenskou kanceláří a farnostmi na panství. Kniha byla vydána s menším zpožděním 18. května 2022 v nákladu 500 ks a 21. května 2022 byla poprvé představena čtenářské veřejnosti na akci Setkání u svatého Donáta ve Škvorci.

Kniha se významně dotýká dějin obcí bývalého panství – Břežany (II), Dobročovice, Horka, Hradešín, Květnice, Limuzy, Přišimasy, Rostoklaty, Skřivany, Sluštice, Škvorec, Třebohostice, Tuklaty, Úvaly a Zlatá.

Kniha je v prodeji na Hradešíně, její cena je 250 Kč / ks. Knihy si lze vyzvednout na Hradešíně, popřípadě je rozvážíme po Českobrodsku a lze je zaslat i poštou (+120 Kč poštovné). V případě zájmu o objednání knihy využijte prosím email: psotajan(zavináč)seznam.cz