Kroniky

Kroniky

Jedním z mých obrovských poslání je psaní obecní kroniky, k čemuž mě poprvé přivedl hradešínský kronikář a jeden z mých předchůdců Oldřich Hrdlička. Právě on mi koncem roku 2002 učinil nabídku v Více »

Český rozhlas

Český rozhlas

Spolupráce Jana Psoty s redakcí Českého rozhlasu Region vznikla v roce 2017. U mlýna v Úvalech vznikl první díl povídání pro oblíbený pořad Česko – země neznámá redaktorky Markéty Vejvodové. Je to Více »

Výstavy

Výstavy

Přehled historických výstav, vernisáží a besed, které Jan Psota od roku 2004 realizoval z pozice kustoda či organizátora v rámci kulturních a společenských akcí v regionu. Výstavy jsou chápány jako podpůrný nebo vedlejší Více »

Kulturní akce

Kulturní akce

Pořádám besedy, provázím po kulturních památkách, nebo koordinuji slavnosti a výročí obcí v regionu. V případě dotazů na koordinaci/organizaci kulturní akce nebo objednávky vystoupení Jana Psoty ve vaší obci mě prosím kontaktujte. Více »

Pamětní desky a památníky

Pamětní desky a památníky

Mezi regionálně i lokálně zajímavé počiny patří odhalování pamětních desek, osazování zbrusu nových památek do krajiny nebo doplňování jmen pozapomenutých bojovníků světových válek. Měl jsem možnost několikrát se aktivně zapojit a takové Více »

Naučné stezky

Naučné stezky

S tvorbou informačních panelů a naučných stezek na Českobrodsku jsem se setkal poprvé u příležitosti oslav Hradešína roku 2005, kdy jsem pro obec sponzorsky vytvořil prvních 6 panelů. V dalších letech jsem začal Více »

Spolky

Spolky

Spolková činnost patří rovněž mezi jednu z mých aktivit pro veřejnost. Poprvé jsem se k této dobrovolnické činnosti dostal na podzim roku 2004, kdy se Hradešín připravoval na výrobu obecních symbolů. Díky Více »

 

Kulturní podzim 2020 s Honzou Psotou

Vážení a milí přátelé, zde si vám dovoluji nabídnout několik chystaných kulturních akcí na letošní podzim, a to za obce, spolky ale i organizované ve vlastní režii. Letos se spolu nesetkáme na tradiční akci Svatováclavské slavnosti, kterou jsem zakládal, ale určitě se můžeme setkat jinde.

 • 11/09/2020 – Setkání u poutní kaple Povýšení sv. Kříže (Bříství) – Římskokatolická farnost Český Brod. 11/9 ve 20.00 hodin povídání s Janem Psotou o dějinách kaple. 12/9 v 11.00 hodin mše svatá a svěcení kříže pražským pomocným biskupem Mons. Zdeňkem Wasserbauerem.

 • 12/09/2020 – Oslavy 175 let železnice (Úvaly) – Klub přátel historie a přírody Úval a okolí, Město Úvaly, České dráhy. Příjezd parní lokomotivy na nádraží Úvaly, historická drezína, komentované vycházky, pohyblivý železniční model na vleku.

 • 15/09/2020 – Komentovaná vycházka pro žáky 4.C (Úvaly) – ZŠ Úvaly – výklad na téma památky v Úvalech ve spolupráci s učitelkou Janou Baumrukovou (neveřejná akce) – 16 žáků

 • 17/09/2020 – Komentovaná vycházka pro žáky 4.A (Úvaly) – ZŠ Úvaly – výklad na téma památky v Úvalech ve spolupráci s učitelkou Mgr. Šárkou Zahrádkovou (neveřejná akce) – 24 žáků

 • 19/09/2020 – Po stopách dějin našich dědin (Škvorec) – Městys Škvorec ve spolupráci s chatovou osadou Old Wanderers a Janem Psotou. Komentovaná 9 km túra k halštatskému hradišti u Březí.

 • 22/09/2020 – Komentovaná vycházka pro žáky 4.B (Úvaly) – ZŠ Úvaly – výklad na téma památky v Úvalech ve spolupráci s učitelkou Mgr. Arnoštkou Březkovou (neveřejná akce)

 • 28/09/2020 – Medailony mukařovské minulosti (Mukařov) – Obec Mukařov, Galerie Stará škola, ZŠ Mukařov. Zábavné odpoledne pro děti a medailony z mukařovské historie v podání spisovatele Jana Psoty.

 • 03/10/2020 – Filmový Hradešín (Hradešín) – odpovědná osoba Jan Psota. Komentovaná vycházka po filmových a seriálových lokacích na Hradešíně.

 • 10/10/2020 – Autobusový zájezd na Kolínsko (Třebovle, Klášterní Skalice, Vysoká) – Klub přátel historie a přírody Úval a okolí. Prohlídka kostelů v Třebovli, Vysoké a gotického pilíře v Klášterní Skalici. Společný oběd. Rezervace a předplatné nutné.

 • 08/11/2020 – Svatomartinská slavnost v Rostoklatech (Rostoklaty) – Obec Rostoklaty – Mše faráře Martina Sklenáře, koncert pěveckého souboru Collegium cantantium, křest nové knihy Jana Psoty o kostele, odhalení dřevořezu Panny Marie Klatovské.

 • 12/12/2020 – Beseda s Janem Psotou (Doubravčice) – Knihovna obce Doubravčice – Historky ze zákulisí tvorby výpravné knihy Doubravčice nad říčkou Šemberou.