Kroniky

Kroniky

Jedním z mých obrovských poslání je psaní obecní kroniky, k čemuž mě poprvé přivedl hradešínský kronikář a jeden z mých předchůdců Oldřich Hrdlička. Právě on mi koncem roku 2002 učinil nabídku v Více »

Český rozhlas

Český rozhlas

Spolupráce Jana Psoty s redakcí Českého rozhlasu Region vznikla v roce 2017. U mlýna v Úvalech vznikl první díl povídání pro oblíbený pořad Česko – země neznámá redaktorky Markéty Vejvodové. Je to Více »

Výstavy

Výstavy

Přehled historických výstav, vernisáží a besed, které Jan Psota od roku 2004 realizoval z pozice kustoda či organizátora v rámci kulturních a společenských akcí v regionu. Výstavy jsou chápány jako podpůrný nebo vedlejší Více »

Kulturní akce

Kulturní akce

Pořádám besedy, provázím po kulturních památkách, nebo koordinuji slavnosti a výročí obcí v regionu. V případě dotazů na koordinaci/organizaci kulturní akce nebo objednávky vystoupení Jana Psoty ve vaší obci mě prosím kontaktujte. Více »

Pamětní desky a památníky

Pamětní desky a památníky

Mezi regionálně i lokálně zajímavé počiny patří odhalování pamětních desek, osazování zbrusu nových památek do krajiny nebo doplňování jmen pozapomenutých bojovníků světových válek. Měl jsem možnost několikrát se aktivně zapojit a takové Více »

Naučné stezky

Naučné stezky

S tvorbou informačních panelů a naučných stezek na Českobrodsku jsem se setkal poprvé u příležitosti oslav Hradešína roku 2005, kdy jsem pro obec sponzorsky vytvořil prvních 6 panelů. V dalších letech jsem začal Více »

Spolky

Spolky

Spolková činnost patří rovněž mezi jednu z mých aktivit pro veřejnost. Poprvé jsem se k této dobrovolnické činnosti dostal na podzim roku 2004, kdy se Hradešín připravoval na výrobu obecních symbolů. Díky Více »

 

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mukařově (2023)

PSOTA, Jan. Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mukařově. Mukařov. Obec Mukařov, 2023. ISBN 978-80-11-03299-9.

Publikace se zabývá dějinami zbořeného středověkého barokně přestavěného kostela i pseudogotické novostavby kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mukařově z let 1890-1893, jeho mobiliářem, dějinami farnosti, soupisem duchovních správců a v kapitole středoškolského studenta Lukáše Ulmy popisuje kulturně-společenské využití kostela. Celobarevná kniha o rozsahu 80 stran přináší množství mikroobjevů a nových poznatků, z nichž nejzávažnější je identifikace pozapomenuté osoby architekta současného kostela Matěje Krcha, zemského vrchního inženýra, který spolupracoval s architektem Josefem Mockerem na stavbě baziliky sv. Ludmily na Náměstí Míru v Praze nebo na puristické přestavbě hradu Karlštejn.

Kniha o nákladu 1 000 ks byla pokřtěna 13. srpna 2023 v den 130. výročí od vysvěcení kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mukařově v rámci oslav Obce Mukařov a Římskokatolické farnosti Říčany a knihu za účasti obou spoluautorů a starostky obce Hany Zákoucké v kostele požehnal Jeho Eminence kardinál Dominik Duka. Vydání knihy napomohla myšlenka patriotů Mukařova, bývalý starosta obce Mukařov Rudolf Semanský a bibliofil na odpočinku JUDr. Karel Kropík. Nedocenitelnou podporovatelkou vydání knihy a spojkou s obcí se stala Jana Ulmová.

Kniha je dostupná k prodeji na Obecním úřadu v Mukařově a v Informačním centru Mukařov.