Kroniky

Kroniky

Jedním z mých obrovských poslání je psaní obecní kroniky, k čemuž mě poprvé přivedl hradešínský kronikář a jeden z mých předchůdců Oldřich Hrdlička. Právě on mi koncem roku 2002 učinil nabídku v Více »

Český rozhlas

Český rozhlas

Spolupráce Jana Psoty s redakcí Českého rozhlasu Region vznikla v roce 2017. U mlýna v Úvalech vznikl první díl povídání pro oblíbený pořad Česko – země neznámá redaktorky Markéty Vejvodové. Je to Více »

Výstavy

Výstavy

Přehled historických výstav, vernisáží a besed, které Jan Psota od roku 2004 realizoval z pozice kustoda či organizátora v rámci kulturních a společenských akcí v regionu. Výstavy jsou chápány jako podpůrný nebo vedlejší Více »

Kulturní akce

Kulturní akce

Pořádám besedy, provázím po kulturních památkách, nebo koordinuji slavnosti a výročí obcí v regionu. V případě dotazů na koordinaci/organizaci kulturní akce nebo objednávky vystoupení Jana Psoty ve vaší obci mě prosím kontaktujte. Více »

Pamětní desky a památníky

Pamětní desky a památníky

Mezi regionálně i lokálně zajímavé počiny patří odhalování pamětních desek, osazování zbrusu nových památek do krajiny nebo doplňování jmen pozapomenutých bojovníků světových válek. Měl jsem možnost několikrát se aktivně zapojit a takové Více »

Naučné stezky

Naučné stezky

S tvorbou informačních panelů a naučných stezek na Českobrodsku jsem se setkal poprvé u příležitosti oslav Hradešína roku 2005, kdy jsem pro obec sponzorsky vytvořil prvních 6 panelů. V dalších letech jsem začal Více »

Spolky

Spolky

Spolková činnost patří rovněž mezi jednu z mých aktivit pro veřejnost. Poprvé jsem se k této dobrovolnické činnosti dostal na podzim roku 2004, kdy se Hradešín připravoval na výrobu obecních symbolů. Díky Více »

 

Jeden z nejstarších mlýnů Českobrodska

Namísto cukroví a balení dárků a věšení přírodnin na Vánoční stromek jsem si nadělil pár návštěv v SOA, NA a APH, abych vytěžil a především nafotil středověké a novověké prameny pro dlouhé zimní večery mezi svátky, kdy jsou všechny archivy zavřené. Mezi svátky totiž pokaždé udělám nejvíc práce na nových knihách a není tajemstvím, že se v mém notebooku pozvolna formují další dvě tři nové knihy, které se dotknou historie našeho krásného regionu. Jedna vyjde za 11 měsíců 🙂

Jednou z lahůdek, kterou mi utkvěla v rybářské síti našeho překrásného rybníka je záznam starý 400 let, týkající se mlýna v Břežanech (II) na Českobrodsku. Ve stručné zprávě sepsané na černokosteleckém zámku se ukrývá nejen jméno mlynáře a mlynářky, ale i jméno mlýna a držitele, jímž byl k mému překvapení roku 1618 nižší šlechtic Pavel Holý z Poňatovic 🙂 Říkáte si, že jsem se asi zbláznil a že není možné, aby v Břežanech (II) existoval mlýn. Ano, stál a patřil dokonce k nejstarším mlýnům Českobrodska (!), připomínaný už roku 1305.

Tolik místo PFka. Přátelé, přeji klidný a příjemně strávený advent a Vánoční svátky nejen v kruhu svých nejbližších. Mějte se krásně a ať se po Novém roce ve zdraví opět setkáme 😉
Zdraví Honza