Kroniky

Kroniky

Jedním z mých obrovských poslání je psaní obecní kroniky, k čemuž mě poprvé přivedl hradešínský kronikář a jeden z mých předchůdců Oldřich Hrdlička. Právě on mi koncem roku 2002 učinil nabídku v Více »

Český rozhlas

Český rozhlas

Spolupráce Jana Psoty s redakcí Českého rozhlasu Region vznikla v roce 2017. U mlýna v Úvalech vznikl první díl povídání pro oblíbený pořad Česko – země neznámá redaktorky Markéty Vejvodové. Je to Více »

Výstavy

Výstavy

Přehled historických výstav, vernisáží a besed, které Jan Psota od roku 2004 realizoval z pozice kustoda či organizátora v rámci kulturních a společenských akcí v regionu. Výstavy jsou chápány jako podpůrný nebo vedlejší Více »

Kulturní akce

Kulturní akce

Pořádám besedy, provázím po kulturních památkách, nebo koordinuji slavnosti a výročí obcí v regionu. V případě dotazů na koordinaci/organizaci kulturní akce nebo objednávky vystoupení Jana Psoty ve vaší obci mě prosím kontaktujte. Více »

Pamětní desky a památníky

Pamětní desky a památníky

Mezi regionálně i lokálně zajímavé počiny patří odhalování pamětních desek, osazování zbrusu nových památek do krajiny nebo doplňování jmen pozapomenutých bojovníků světových válek. Měl jsem možnost několikrát se aktivně zapojit a takové Více »

Naučné stezky

Naučné stezky

S tvorbou informačních panelů a naučných stezek na Českobrodsku jsem se setkal poprvé u příležitosti oslav Hradešína roku 2005, kdy jsem pro obec sponzorsky vytvořil prvních 6 panelů. V dalších letech jsem začal Více »

Spolky

Spolky

Spolková činnost patří rovněž mezi jednu z mých aktivit pro veřejnost. Poprvé jsem se k této dobrovolnické činnosti dostal na podzim roku 2004, kdy se Hradešín připravoval na výrobu obecních symbolů. Díky Více »

 

Vzpomínka na vévodkyni Savojku

Dne 20. února 2022 uplynulo 250 let, co z tohoto světa odešla (†20. února 1772) vévodkyně Marie Terezie Savojská, rozená kněžna z Lichtenštejna. Je zcela možné, že vám její jméno přijde povědomé. Mohlo jste o ní číst nějaký zajímavý článek nebo dokumentárně hodnotnou a krásnou knihu od Petry Oulíkové (2019). Mnozí z nás vědomě nebo nevědomky procházíme kolem památek a objektů, které vévodkyně obnovila, vybudovala a vtiskla jim barokní tvář. Rád bych uctil nějakým způsobem památku této šlechtičny…

Rodí se nová kniha

U příležitosti dnešního dne (20. února 2022) jsem se rozhodl připomenout tuto výjimečnou ženu – a uctít ji nějakou vhodnou myšlenkou, která by připomenula jméno Marie Terezie Savojské, její vládu na panství Škvorec – a tak jsem se rozhodl o jejím odkazu napsat novou knihu s názvem Škvorecké panství za vlády vévodkyně Marie Terezie Savojské. Zvolil jsem si Škvorecké panství, protože je mému srdci i duši nejbližší a drtivá část mého života se odvíjela na Hradešíně, který býval (ne)dílnou součástí bývalého panství.

Co v knize najdeme?

V knize se zabývám zlomovými okamžiky období šedesátileté vlády vévodkyně Savojské na panství Škvorec v letech 1712-1772, během níž došlo roku 1723 k poslednímu geografickému rozšiřování panství. Díky přiznávacím tabelám Tereziánského katastru se pokusím o sestavení obrazu panství k roku 1713 a to jak popisem poddanských usedlostí ve všech obcích panství (držitelé a případně jejich řemesla, výměry pozemků, hospodářská zvířata), tak i panských živností a obecních i duchovních nemovitostí. Perličkou bude demografický příspěvek o nejstarším sčítání lidu v každé obci panství z roku 1754. Řadím i soupis všech známých pověstí vzniklých lidovou tvořivostí se vztahem k osobě vévodkyně.

Kterými obcemi se bude kniha zabývat?

Škvorecké panství za Marie Terezie Savojské tvořily obce a dvory: Břežany (II), Dobročovice, Hodov, Horka, Hostín, Hradešín, Květnice, Limuzy, Přišimasy, Rostoklaty, Skřivany, Sluštice, Škvorec, Třebohostice, Tuklaty, Úvaly a Zlatá.

Kdy kniha vyjde?

Kniha vyjde ve středu 11. května 2022 v den narozenin vévodkyně Savojské v nákladu 500 ks a bude dostupná fyzicky poprvé na společném představení knihy v sobotu 14. května 2022 od 14.00 hodin u sochy sv. Donáta ve Škvorci. Přední obálku knihy i její osnovu v podobě obsahu si zde již nyní můžete prohlédnout.

Předprodej číslovaných výtisků – od 20. února

Ode dneška 20. února 2022 je spuštěn předprodej knihy následujícím způsobem: Prvních 250 číslovaných výtisků si můžete již nyní dle vašeho zájmu zakoupit formou předprodeje zasláním emailu na adresu psotajan@seznam.cz. Do emailu prosím uveďte vaše jméno, počet požadovaných výtisků a zda si přejete knihu podepsat nebo vepsat jmenování na konkrétní jméno nebo rodinu. Cena jednoho číslovaného výtisku v předprodeji je zvýhodněná a činí 100 Kč. Na email vám přijde číslo bankovního účtu, kam lze zaslat úhradu a po úhradě vám z tohoto emailu přijde potvrzení o úspěšné blokaci výtisku nebo výtisků z řady 1-250 na vaše jméno. Číslovaný výtisk nebo výtisky budou poprvé dostupné na společném představení knihy v sobotu 14. května 2022 od 14.00 hodin u sochy sv. Donáta ve Škvorci, kde si lze výtisk nebo výtisky převzít nebo po tomto termínu kdykoliv po předchozí (telefonické, emailové, ústní) domluvě skrze osobní odběr výtisku nebo výtisků na Hradešíně.

Prodej nečíslovaných výtisků – od 14. května

Prodej nečíslovaných výtisků mimo zvýhodněný předprodej zahájíme na společném představení knihy v sobotu 14. května 2022 u sochy sv. Donáta ve Škvorci. Cena jednoho nečíslovaného výtisku bude činit 250 Kč. Knihu si můžete zakoupit během představení knihy u sochy sv. Donáta. Knihu si můžete na místě nechat podle vašeho zájmu podepsat nebo vepsat věnování na jméno nebo rodině. Od 14. května bude možné knihu zakoupit a převzít na Hradešíně až do úplného vyčerpání zásob.

Chci výtisk ale nemohu přijet

I to se může pochopitelně stát. Máte-li zájem o číslovaný nebo nečíslovaný výtisk či výtisky knihy, ale nemůžete se z různých důvodů zúčastnit představení knihy v sobotu 14. května 2022 u sochy sv. Donáta ve Škvorci ani poté osobního odběru na Hradešíně, může vám být dle vašeho zájmu zaslán poštou. I v takovém případě prosím zašlete email na adresu psotajan@seznam.cz a do emailu kromě vašeho jména, počtu požadovaných číslovaných výtisků (od 20. února uhrazený do termínu 14. 5.) nebo nečíslovaných výtisků (od termínu 14. 5.). K poštovnému je nutné vždy připočítat a uhradit částku +120 Kč (odesílání bude probíhat doporučenou zásilkou)