Kroniky

Kroniky

Jedním z mých obrovských poslání je psaní obecní kroniky, k čemuž mě poprvé přivedl hradešínský kronikář a jeden z mých předchůdců Oldřich Hrdlička. Právě on mi koncem roku 2002 učinil nabídku v Více »

Český rozhlas

Český rozhlas

Spolupráce Jana Psoty s redakcí Českého rozhlasu Region vznikla v roce 2017. U mlýna v Úvalech vznikl první díl povídání pro oblíbený pořad Česko – země neznámá redaktorky Markéty Vejvodové. Je to Více »

Výstavy

Výstavy

Přehled historických výstav, vernisáží a besed, které Jan Psota od roku 2004 realizoval z pozice kustoda či organizátora v rámci kulturních a společenských akcí v regionu. Výstavy jsou chápány jako podpůrný nebo vedlejší Více »

Kulturní akce

Kulturní akce

Pořádám besedy, provázím po kulturních památkách, nebo koordinuji slavnosti a výročí obcí v regionu. V případě dotazů na koordinaci/organizaci kulturní akce nebo objednávky vystoupení Jana Psoty ve vaší obci mě prosím kontaktujte. Více »

Pamětní desky a památníky

Pamětní desky a památníky

Mezi regionálně i lokálně zajímavé počiny patří odhalování pamětních desek, osazování zbrusu nových památek do krajiny nebo doplňování jmen pozapomenutých bojovníků světových válek. Měl jsem možnost několikrát se aktivně zapojit a takové Více »

Naučné stezky

Naučné stezky

S tvorbou informačních panelů a naučných stezek na Českobrodsku jsem se setkal poprvé u příležitosti oslav Hradešína roku 2005, kdy jsem pro obec sponzorsky vytvořil prvních 6 panelů. V dalších letech jsem začal Více »

Spolky

Spolky

Spolková činnost patří rovněž mezi jednu z mých aktivit pro veřejnost. Poprvé jsem se k této dobrovolnické činnosti dostal na podzim roku 2004, kdy se Hradešín připravoval na výrobu obecních symbolů. Díky Více »

 

Svobodnický dvůr v Břežanech II

Právě vychází sborník, který obsahuje i jednu vlastní studii týkající se obce Břežany II. na Českobrodsku a tamního svobodnického dvora a jeho existence v letech 1605-1667. V případě, že by vás sborník zaujal, můžete se obrátit na níže uvedená prodejní místa nebo i případně na mě. Přeji krásné vánoční svátky 😉 Cenu sborníku zatím neznám, ale bude se pohybovat přibližně kolem 100 Kč.

 

Vážení čtenáři, s poněkud větším zpožděním, ale zároveň také s velkým očekáváním vychází krátce před Vánoci 2019 další díl Historického sborníku pražského okolí Studie a zprávy 7.1, v němž se mezi jinými zajímavými příspěvky a materiály můžete setkat i s mou vlastní recenzovanou studií: Dějiny neznámého svobodnického dvora v Břežanech II. (dokončena v lednu 2017).

Práce se zabývá několika rodinami balancujícími na společenském statusu mezi nízkou šlechtou a nejbohatšími sedláky, kteří žili v letech 1605-1667 mezi ostatními poddanými na jediném svobodnickém dvoru škvoreckého panství. Požívali sice jisté výhody a nepodléhali zámku ve Škvorci, třicetiletá válka se však jejich majetku dotkla stejně jako ostatních. Příběh chudnoucích svobodníků dožívajících v Břežanech II.

Jedná se o mou historicky vůbec první samostatnou studii, kterou jsem autorsky netvořil ve spolupráci s na slovo vzatými autory nebo historiky, kteří se studiím věnují častěji v rámci vlastního vědeckého výzkumu.

Mám ze studie obrovskou radost a zalévá mě teplý pocit štěstí. Sluší se však na tomto místě poděkovat dvěma lidem a přátelům, kteří mé snažení podporovali a ač nejsem historikem, podali mi pomocnou ruku a odbornou radu tam, kde jsem byl nejistý nebo neměl dostatečně pevnou znalost. Děkuji českobrodskému historikovi Vladimírovi Jakubovi Mrvíkovi a řediteli okresního archivu pro Prahu-východ Romanovi Kolkovi.

Sborník můžete zakoupit po Novém roce 2020 ve Státním okresním archivu pro Prahu-východ ve Zdibech-Přemyšlení, Státním okresním archivu pro Prahu-Západ v Dobřochovicích, Oblastním muzeu pro Prahu-východ v Brandýse nad Labem, Regionálním muzeu v Jílovém u Prahy nebo v Regionálním muzeu v Čelákovicích.

Sborník si můžete také rezervovat u mě s možností vyzvednutí na Hradešíně, v Úvalech nebo v Praze 7 Holešovicích s tím, že pro sborníky pojedu nejdříve v polovině ledna 2020.

Čelákovice