Kroniky

Kroniky

Jedním z mých obrovských poslání je psaní obecní kroniky, k čemuž mě poprvé přivedl hradešínský kronikář a jeden z mých předchůdců Oldřich Hrdlička. Právě on mi koncem roku 2002 učinil nabídku v Více »

Český rozhlas

Český rozhlas

Spolupráce Jana Psoty s redakcí Českého rozhlasu Region vznikla v roce 2017. U mlýna v Úvalech vznikl první díl povídání pro oblíbený pořad Česko – země neznámá redaktorky Markéty Vejvodové. Je to Více »

Výstavy

Výstavy

Přehled historických výstav, vernisáží a besed, které Jan Psota od roku 2004 realizoval z pozice kustoda či organizátora v rámci kulturních a společenských akcí v regionu. Výstavy jsou chápány jako podpůrný nebo vedlejší Více »

Kulturní akce

Kulturní akce

Pořádám besedy, provázím po kulturních památkách, nebo koordinuji slavnosti a výročí obcí v regionu. V případě dotazů na koordinaci/organizaci kulturní akce nebo objednávky vystoupení Jana Psoty ve vaší obci mě prosím kontaktujte. Více »

Pamětní desky a památníky

Pamětní desky a památníky

Mezi regionálně i lokálně zajímavé počiny patří odhalování pamětních desek, osazování zbrusu nových památek do krajiny nebo doplňování jmen pozapomenutých bojovníků světových válek. Měl jsem možnost několikrát se aktivně zapojit a takové Více »

Naučné stezky

Naučné stezky

S tvorbou informačních panelů a naučných stezek na Českobrodsku jsem se setkal poprvé u příležitosti oslav Hradešína roku 2005, kdy jsem pro obec sponzorsky vytvořil prvních 6 panelů. V dalších letech jsem začal Více »

Spolky

Spolky

Spolková činnost patří rovněž mezi jednu z mých aktivit pro veřejnost. Poprvé jsem se k této dobrovolnické činnosti dostal na podzim roku 2004, kdy se Hradešín připravoval na výrobu obecních symbolů. Díky Více »

 

Zářijová expedice po zvonech a zvoničkách

Vážení a milí čtenáři, kulturní nadšenci a milovníci historie. Od jara si pohrávám s myšlenkou utvoření zbrusu nové kulturní akce, kde bychom navštívili méně známá místa či památky regionu za použití motorizované síly. Za pomoci a podpory nejbližších, se z prvotní myšlenky podařila utvořit expedice s menší orientační hrou, kdy jednotlivé posádky budou průběh a zastavení expedice objevovat v průběhu své cesty. Vybrali jsme 5 lokalit na Českobrodsku, které nebudou pro účastníky známy, na něž se vydáme naším autobusem, vašimi vlastními automobily nebo na vašich motocyklech. Na jednotlivých místech proběhne výklad o místu, objektu i dávných zvycích, rozezníme zvony a zvonky a z výkladu získáte také indicie ke zjištění dalšího utajeného cíle.

Zveme vás k účasti na expedici Cestou necestou ke zvoničkám na Českobrodsku, která se uskuteční 18. září 2021.

POZOR: Akce je vhodná pro věkovou kategorii návštěvníků 16-99. Není vhodná pro děti.

Jak to bude probíhat?

  1. sraz účastníků je 18. září 2021 v 9.30 hodin na spodní části náměstí Arnošta z Pardubic v Úvalech, kde proběhne registrace účastníků na základě uhrazených rezervací. Krátkodobé parkování povoleno Radou města Úvaly u hospody Na dobrým místě a restaurace Positano. Autobus pro bezmotorové účastníky bude přistaven u budovy základní školy na tomtéž náměstí.
  2. Každá posádka před zahájením expedice obdrží cestovní plán s mapkou – drobné nenáročné kvízové otázky, jejichž odpovědi získají posádky pozorným poslechem výkladu průvodce u každé zvoničky. Z výkladu všechny posádky získají dostatek indicií ke zjištění názvu obce, kde se nachází další zastavení jako další cíl cesty. Všechny posádky odjíždějí na další odtajněné stanoviště společně, doprovázejí v koloně vedoucí autobus a dodržují nejen mimořádná vládní opatření, ale především dopravní předpisy.
  3. Parkování na jednotlivých stanovištích (návsích a veřejných prostranství obcí) řídí pořadatel a každá navštívená obec je s krátkodobým parkováním aut i autobusu naší expedice předem obeznámena. Parkování probíhá ohleduplně vůči ostatním vozidlům a rezidentům daných obcí (neparkujeme ve vjezdech, před vraty, v záhonech ale na zpevněných komunikacích apod.).
  4. V rámci expedice navštívíme 5 obcí se zvoničkami na trase dlouhé 29 km, což si vyžádá přibližně 5 hodin času a od poslední zvoničky se autobus vrací zpět na náměstí Arnošta z Pardubic v Úvalech.

Jak se přihlásit?

  1. rezervace nabíráme na emailové adrese psotajan@seznam.cz
  2. do emailu uveďte: vaše jméno, počet osob vaší posádky a uveďte, jakým způsobem byste se rádi účastnili expedice AUTO/AUTOBUS – čili zda pojedete vlastním vozem, motocyklem nebo máte zájem o využití míst našeho autobusu
  3. z emailu vám od nás obratem přijdou platební údaje: číslo bankovního účtu a částka k uhrazení za počet osob vaší posádky – cena je 250 Kč / osoba, kdy jednu posádku mohou tvořit 1-4 osoby ve věku od 16-99 let (akce není vhodná pro děti).
  4. po úspěšném uhrazení částky vám přijde potvrzení o úspěšné rezervaci.
  5. nárok na vrácení vstupného je možný nejpozději 7 dní před před konáním akce.

Přejeme příjemnou zábavu a děkujeme všem dotčeným utajeným obcím, Městu Úvaly i Římskokatolické farnosti Úvaly za podporu našich bláznivých a dobrodružných nápadů.