Kroniky

Kroniky

Jedním z mých obrovských poslání je psaní obecní kroniky, k čemuž mě poprvé přivedl hradešínský kronikář a jeden z mých předchůdců Oldřich Hrdlička. Právě on mi koncem roku 2002 učinil nabídku v Více »

Český rozhlas

Český rozhlas

Spolupráce Jana Psoty s redakcí Českého rozhlasu Region vznikla v roce 2017. U mlýna v Úvalech vznikl první díl povídání pro oblíbený pořad Česko – země neznámá redaktorky Markéty Vejvodové. Je to Více »

Výstavy

Výstavy

Přehled historických výstav, vernisáží a besed, které Jan Psota od roku 2004 realizoval z pozice kustoda či organizátora v rámci kulturních a společenských akcí v regionu. Výstavy jsou chápány jako podpůrný nebo vedlejší Více »

Kulturní akce

Kulturní akce

Pořádám besedy, provázím po kulturních památkách, nebo koordinuji slavnosti a výročí obcí v regionu. V případě dotazů na koordinaci/organizaci kulturní akce nebo objednávky vystoupení Jana Psoty ve vaší obci mě prosím kontaktujte. Více »

Pamětní desky a památníky

Pamětní desky a památníky

Mezi regionálně i lokálně zajímavé počiny patří odhalování pamětních desek, osazování zbrusu nových památek do krajiny nebo doplňování jmen pozapomenutých bojovníků světových válek. Měl jsem možnost několikrát se aktivně zapojit a takové Více »

Naučné stezky

Naučné stezky

S tvorbou informačních panelů a naučných stezek na Českobrodsku jsem se setkal poprvé u příležitosti oslav Hradešína roku 2005, kdy jsem pro obec sponzorsky vytvořil prvních 6 panelů. V dalších letech jsem začal Více »

Spolky

Spolky

Spolková činnost patří rovněž mezi jednu z mých aktivit pro veřejnost. Poprvé jsem se k této dobrovolnické činnosti dostal na podzim roku 2004, kdy se Hradešín připravoval na výrobu obecních symbolů. Díky Více »

 

Kniha o Doubku (2023)

PSOTA, Jan. Kniha o Doubku. Doubek. Obec Doubek, 2023. ISBN 978-80-11-02978-4

Historická monografie o dějinách obce Doubek na okrese Praha-východ vznikala v letech 2020-2022 na popud autora, který sbíral dějinné prameny o Doubku od roku 2002. Kniha o rozsahu 220 stran poskytla prostor pro široké spektrum témat popisujících obec, dějiny, památky, spolky i dějiny domů. Kniha vyšla v nízkém nákladu 300 ks, z rozhodnutí obce byla vyňata z prodeje a obdržel ji v den křtu každý trvale hlášený obyvatel obce Doubek.

Kniha byla pokřtěna 7. října 2023 na obecní slavnosti za účasti zastupitelstva obce a starostky Renáty Kuprové a přítomnosti patronky herečky, výtvarnice a spisovatelky paní Ivy Hüttnerové, která s autorem knihu společně pokřtili přípitkem a zásypem barevných třpytů tak, aby se kniha nepoškodila. Druhý patronát nad knihou přijala paní Eva Pavlová, manželka prezidenta České republiky.

Kniha je dostupná na OÚ Doubek výlučně trvale hlášeným obyvatelům obce.