Kroniky

Kroniky

Jedním z mých obrovských poslání je psaní obecní kroniky, k čemuž mě poprvé přivedl hradešínský kronikář a jeden z mých předchůdců Oldřich Hrdlička. Právě on mi koncem roku 2002 učinil nabídku v Více »

Český rozhlas

Český rozhlas

Spolupráce Jana Psoty s redakcí Českého rozhlasu Region vznikla v roce 2017. U mlýna v Úvalech vznikl první díl povídání pro oblíbený pořad Česko – země neznámá redaktorky Markéty Vejvodové. Je to Více »

Výstavy

Výstavy

Přehled historických výstav, vernisáží a besed, které Jan Psota od roku 2004 realizoval z pozice kustoda či organizátora v rámci kulturních a společenských akcí v regionu. Výstavy jsou chápány jako podpůrný nebo vedlejší Více »

Kulturní akce

Kulturní akce

Pořádám besedy, provázím po kulturních památkách, nebo koordinuji slavnosti a výročí obcí v regionu. V případě dotazů na koordinaci/organizaci kulturní akce nebo objednávky vystoupení Jana Psoty ve vaší obci mě prosím kontaktujte. Více »

Pamětní desky a památníky

Pamětní desky a památníky

Mezi regionálně i lokálně zajímavé počiny patří odhalování pamětních desek, osazování zbrusu nových památek do krajiny nebo doplňování jmen pozapomenutých bojovníků světových válek. Měl jsem možnost několikrát se aktivně zapojit a takové Více »

Naučné stezky

Naučné stezky

S tvorbou informačních panelů a naučných stezek na Českobrodsku jsem se setkal poprvé u příležitosti oslav Hradešína roku 2005, kdy jsem pro obec sponzorsky vytvořil prvních 6 panelů. V dalších letech jsem začal Více »

Spolky

Spolky

Spolková činnost patří rovněž mezi jednu z mých aktivit pro veřejnost. Poprvé jsem se k této dobrovolnické činnosti dostal na podzim roku 2004, kdy se Hradešín připravoval na výrobu obecních symbolů. Díky Více »

 

Do roka a do dne čeká Rostoklaty překvapení

Slavnost sv. Martina v Rostoklatech se podle reakcí vydařila. Po roce jsem se vrátil do této vesničky, kde jsem 12 let působil jako kronikář, abych si poprvé ve svém životě zazvonil na zdejší 540 let starý zvon. Pan starosta Jiří Mokošín zahájil slavnost a přivítal farního vikáře z ŘKC farnosti Kolín Georges Makonzo Mondo SVD, který působil původně jako misionář v africkém Kongu. Po celebrování Mše svaté na počest sv. Martina jsem vystoupil s autorským čtením z knih, které se pojí k Rostoklatum a střídal jsem folkové hudební vstupy Rudy Riga z kapely Emma. V jednom ze vstupu jsem.prezentoval výstavu neznámých listin z dějin obou částí obce, například listiny popisující případ loupežného přepadení u Rostoklat roku 1522 úvalským krčmářem a jeho bandou. Na závěr nás navštívil sv. Martin na živém koni, který přivezl s sebou panu starostovi a místním obyvatelům poselství a odřízl kus svého pláště, aby panu starostovi nebyla zima. Poděkoval místním občanům za to, že se starají o jemu zasvěcený kostel a pěkně si ho také kolem dokola se sedla prohlédl. Do roka a do dne čeká Rostoklaty překvapení…