Kroniky

Kroniky

Jedním z mých obrovských poslání je psaní obecní kroniky, k čemuž mě poprvé přivedl hradešínský kronikář a jeden z mých předchůdců Oldřich Hrdlička. Právě on mi koncem roku 2002 učinil nabídku v Více »

Český rozhlas

Český rozhlas

Spolupráce Jana Psoty s redakcí Českého rozhlasu Region vznikla v roce 2017. U mlýna v Úvalech vznikl první díl povídání pro oblíbený pořad Česko – země neznámá redaktorky Markéty Vejvodové. Je to Více »

Výstavy

Výstavy

Přehled historických výstav, vernisáží a besed, které Jan Psota od roku 2004 realizoval z pozice kustoda či organizátora v rámci kulturních a společenských akcí v regionu. Výstavy jsou chápány jako podpůrný nebo vedlejší Více »

Kulturní akce

Kulturní akce

Pořádám besedy, provázím po kulturních památkách, nebo koordinuji slavnosti a výročí obcí v regionu. V případě dotazů na koordinaci/organizaci kulturní akce nebo objednávky vystoupení Jana Psoty ve vaší obci mě prosím kontaktujte. Více »

Pamětní desky a památníky

Pamětní desky a památníky

Mezi regionálně i lokálně zajímavé počiny patří odhalování pamětních desek, osazování zbrusu nových památek do krajiny nebo doplňování jmen pozapomenutých bojovníků světových válek. Měl jsem možnost několikrát se aktivně zapojit a takové Více »

Naučné stezky

Naučné stezky

S tvorbou informačních panelů a naučných stezek na Českobrodsku jsem se setkal poprvé u příležitosti oslav Hradešína roku 2005, kdy jsem pro obec sponzorsky vytvořil prvních 6 panelů. V dalších letech jsem začal Více »

Spolky

Spolky

Spolková činnost patří rovněž mezi jednu z mých aktivit pro veřejnost. Poprvé jsem se k této dobrovolnické činnosti dostal na podzim roku 2004, kdy se Hradešín připravoval na výrobu obecních symbolů. Díky Více »

 

Památník obětem 1. světové války Škvorec (2018)

Památník obětem 1. světové války postavený roku 1929 před budovou sokolovny čp. 176 byl roku 2018 doplněn o 10 nově dohledaných jmen obětí: Černohorský František, Haček Josef, legionář Heřman Josef, Kráček Alois, Novotný Antonín, legionář Pokorný Antonín, Redina Petr, Škorpil Rudolf, legionář Ulman Antonín a Zruk Josef.

V rámci blížícího se 100. výročí republiky provedl Jan Psota ve Spolku sousedů rešerši za účelem zjištění jmen osob bojujících v 1. světové válce pro knižní projekt publikace Pátrání po hrdinech. Zároveň bylo u obce iniciováno doplnění zjištěných jmen na stávající památník. Doplněný památník byl představen 27. října 2018 na společné regionální kulturní akci Spolku sousedů, městyse Škvorce a obcí Dobročovice, Hradešín, Přišimasy a Zlatá s názvem 100 let republiky, během níž byla představena i nová kniha.