Kroniky

Kroniky

Jedním z mých obrovských poslání je psaní obecní kroniky, k čemuž mě poprvé přivedl hradešínský kronikář a jeden z mých předchůdců Oldřich Hrdlička. Právě on mi koncem roku 2002 učinil nabídku v Více »

Český rozhlas

Český rozhlas

Spolupráce Jana Psoty s redakcí Českého rozhlasu Region vznikla v roce 2017. U mlýna v Úvalech vznikl první díl povídání pro oblíbený pořad Česko – země neznámá redaktorky Markéty Vejvodové. Je to Více »

Výstavy

Výstavy

Přehled historických výstav, vernisáží a besed, které Jan Psota od roku 2004 realizoval z pozice kustoda či organizátora v rámci kulturních a společenských akcí v regionu. Výstavy jsou chápány jako podpůrný nebo vedlejší Více »

Kulturní akce

Kulturní akce

Pořádám besedy, provázím po kulturních památkách, nebo koordinuji slavnosti a výročí obcí v regionu. V případě dotazů na koordinaci/organizaci kulturní akce nebo objednávky vystoupení Jana Psoty ve vaší obci mě prosím kontaktujte. Více »

Pamětní desky a památníky

Pamětní desky a památníky

Mezi regionálně i lokálně zajímavé počiny patří odhalování pamětních desek, osazování zbrusu nových památek do krajiny nebo doplňování jmen pozapomenutých bojovníků světových válek. Měl jsem možnost několikrát se aktivně zapojit a takové Více »

Naučné stezky

Naučné stezky

S tvorbou informačních panelů a naučných stezek na Českobrodsku jsem se setkal poprvé u příležitosti oslav Hradešína roku 2005, kdy jsem pro obec sponzorsky vytvořil prvních 6 panelů. V dalších letech jsem začal Více »

Spolky

Spolky

Spolková činnost patří rovněž mezi jednu z mých aktivit pro veřejnost. Poprvé jsem se k této dobrovolnické činnosti dostal na podzim roku 2004, kdy se Hradešín připravoval na výrobu obecních symbolů. Díky Více »

 

Pátrání po hrdinech (2018)

PSOTA, Jan et al. Pátrání po hrdinech. Úvaly. Spolek sousedů, 2018. ISBN 978-80-270-4318-7.

Na publikaci ke 100. výročí vzniku Československé republiky o 96 stranách vydané škvoreckým Spolkem sousedů se autorsky podíleli: (in memoriam) scénárista PhDr. Zdeněk Mahler prologem na téma osobnosti T. G. Masaryka, badatel Ing. Jan Maryška a škvorecký učitel Mgr. Oldřich Bráza. Kniha získala záštitu úřadu krajské hejtmanky a mapuje předválečný, válečný a poválečný život na venkově. Rešerše přinesla jména 48 pozapomenutých padlých spoluobčanů ze 12 obcí a místních částí, která byla v drtivé většině po dohodě s obcemi doplněna na stávající nebo nově zbudované památníky padlých. Do projektu vydání knihy se finančně zapojily obce: Škvorec s Třebohosticemi, Hradešín, Přišimasy, Dobročovice a Zlatá. Křest proběhl 27. října 2018 jako jeden z významných vrcholů centrální slavnosti 100 let republiky ve Škvorci, kde v sokolovně vystoupili hosté kartograf RNDr. Tomáš Grim, vojenský spisovatel plukovník Jan Vondráček a škvorecký rodák profesor RNDr. Jaroslav Bejšovec, DrSc. Jan Psota byl 21. listopadu 2018 od hejtmanky Středočeského kraje Ing. Jaroslavy Pokorné Jermanové a člena Odboru pro válečné veterány Ministerstva Obrany Imricha Vetráka oceněn plaketou Ministerstva obrany Péče o válečné hroby.

Knihu lze získat zde: Spolek sousedů