Kroniky

Kroniky

Jedním z mých obrovských poslání je psaní obecní kroniky, k čemuž mě poprvé přivedl hradešínský kronikář a jeden z mých předchůdců Oldřich Hrdlička. Právě on mi koncem roku 2002 učinil nabídku v Více »

Český rozhlas

Český rozhlas

Spolupráce Jana Psoty s redakcí Českého rozhlasu Region vznikla v roce 2017. U mlýna v Úvalech vznikl první díl povídání pro oblíbený pořad Česko – země neznámá redaktorky Markéty Vejvodové. Je to Více »

Výstavy

Výstavy

Přehled historických výstav, vernisáží a besed, které Jan Psota od roku 2004 realizoval z pozice kustoda či organizátora v rámci kulturních a společenských akcí v regionu. Výstavy jsou chápány jako podpůrný nebo vedlejší Více »

Kulturní akce

Kulturní akce

Pořádám besedy, provázím po kulturních památkách, nebo koordinuji slavnosti a výročí obcí v regionu. V případě dotazů na koordinaci/organizaci kulturní akce nebo objednávky vystoupení Jana Psoty ve vaší obci mě prosím kontaktujte. Více »

Pamětní desky a památníky

Pamětní desky a památníky

Mezi regionálně i lokálně zajímavé počiny patří odhalování pamětních desek, osazování zbrusu nových památek do krajiny nebo doplňování jmen pozapomenutých bojovníků světových válek. Měl jsem možnost několikrát se aktivně zapojit a takové Více »

Naučné stezky

Naučné stezky

S tvorbou informačních panelů a naučných stezek na Českobrodsku jsem se setkal poprvé u příležitosti oslav Hradešína roku 2005, kdy jsem pro obec sponzorsky vytvořil prvních 6 panelů. V dalších letech jsem začal Více »

Spolky

Spolky

Spolková činnost patří rovněž mezi jednu z mých aktivit pro veřejnost. Poprvé jsem se k této dobrovolnické činnosti dostal na podzim roku 2004, kdy se Hradešín připravoval na výrobu obecních symbolů. Díky Více »

 

Svatováclavské Limuzy (2019)

PSOTA, Jan. Svatováclavské Limuzy. Úvaly. Obec Tismice, 2019. ISBN 978-80-270-6390-1.

Kniha vznikla u příležitosti 150. výročí kapličky v Limuzích (1869), 90. výročí od přesvěcení kapličky ze sv. Jana Nepomuckého na sv. Václava (1929) a 10. výročí Svatováclavských slavností v Limuzích (2019). Knihu o 43 stranách vydala Obec Tismice formou jednobarevné publikace v nákladu 200 ks. Hlavním sponzorem knihy se stal Jan Psota, který pro knihu zakoupil ze sbírek Archivu Hlavního města Prahy unikátní deskovou fotografii Limuz z doby okolo roku 1890 z proslulého ateliéru Jindřicha Eckerta. Obálku knihy zdobí olejomalba Heleny Boudové, která se stala v letech 1987 – 2012 ústředním obrazem kapličky sv. Václava. Kniha byla představena 28. září 2019 na 10. ročníku Svatováclavské slavnosti u přítomnosti historika PhDr. Vladimíra Jakuba Mrvíka, PhD. a patriotky Heleny Vujkovičové z Limuz.

Kniha je dostupná zde: Obec Tismice