Kroniky

Kroniky

Jedním z mých obrovských poslání je psaní obecní kroniky, k čemuž mě poprvé přivedl hradešínský kronikář a jeden z mých předchůdců Oldřich Hrdlička. Právě on mi koncem roku 2002 učinil nabídku v Více »

Český rozhlas

Český rozhlas

Spolupráce Jana Psoty s redakcí Českého rozhlasu Region vznikla v roce 2017. U mlýna v Úvalech vznikl první díl povídání pro oblíbený pořad Česko – země neznámá redaktorky Markéty Vejvodové. Je to Více »

Výstavy

Výstavy

Přehled historických výstav, vernisáží a besed, které Jan Psota od roku 2004 realizoval z pozice kustoda či organizátora v rámci kulturních a společenských akcí v regionu. Výstavy jsou chápány jako podpůrný nebo vedlejší Více »

Kulturní akce

Kulturní akce

Pořádám besedy, provázím po kulturních památkách, nebo koordinuji slavnosti a výročí obcí v regionu. V případě dotazů na koordinaci/organizaci kulturní akce nebo objednávky vystoupení Jana Psoty ve vaší obci mě prosím kontaktujte. Více »

Pamětní desky a památníky

Pamětní desky a památníky

Mezi regionálně i lokálně zajímavé počiny patří odhalování pamětních desek, osazování zbrusu nových památek do krajiny nebo doplňování jmen pozapomenutých bojovníků světových válek. Měl jsem možnost několikrát se aktivně zapojit a takové Více »

Naučné stezky

Naučné stezky

S tvorbou informačních panelů a naučných stezek na Českobrodsku jsem se setkal poprvé u příležitosti oslav Hradešína roku 2005, kdy jsem pro obec sponzorsky vytvořil prvních 6 panelů. V dalších letech jsem začal Více »

Spolky

Spolky

Spolková činnost patří rovněž mezi jednu z mých aktivit pro veřejnost. Poprvé jsem se k této dobrovolnické činnosti dostal na podzim roku 2004, kdy se Hradešín připravoval na výrobu obecních symbolů. Díky Více »

 

Vystoupení v Krymlově

Dnešní vystoupení v Krymlově bych mohl označit jako příjemnou tečku a závěr mé letošní kulturní sezóny. Spolek Krymlováci nepodcenil přípravy a přichystal si bohatý program laděný jako setkání rodáků. Ke kapli Panny Marie dorazil obrovský chumel místních i přespolních, kteří si přišli poslechnout zvonění a mé povídání. U kapličky se pořídila společná fotografie a průvod následně dovedl účastníky akce do nedalekého sálu Kulturního domu, kde zahajovalo dětské hudební vystoupení, vlastní historická přednáška o dějinách pěti obcí Olešky s novými objevy a přednáška Jana Vedrala na téma zpracování rodokmenu. Pak se kolem mě utvořil hlouček lidí z Nučic, Barchovic, Radlic, Kostelce nad Černými lesy a navázal jsem nové zajímavé podněty a známosti. Příjemné odpoledne a hezká akce. Závěrem si lidé v přízemí sálu mohli prohlédnout výstavu fotografií ze života obce. Ulovil jsem jen tři snímky z části v sále.