Kroniky

Kroniky

Jedním z mých obrovských poslání je psaní obecní kroniky, k čemuž mě poprvé přivedl hradešínský kronikář a jeden z mých předchůdců Oldřich Hrdlička. Právě on mi koncem roku 2002 učinil nabídku v Více »

Český rozhlas

Český rozhlas

Spolupráce Jana Psoty s redakcí Českého rozhlasu Region vznikla v roce 2017. U mlýna v Úvalech vznikl první díl povídání pro oblíbený pořad Česko – země neznámá redaktorky Markéty Vejvodové. Je to Více »

Výstavy

Výstavy

Přehled historických výstav, vernisáží a besed, které Jan Psota od roku 2004 realizoval z pozice kustoda či organizátora v rámci kulturních a společenských akcí v regionu. Výstavy jsou chápány jako podpůrný nebo vedlejší Více »

Kulturní akce

Kulturní akce

Pořádám besedy, provázím po kulturních památkách, nebo koordinuji slavnosti a výročí obcí v regionu. V případě dotazů na koordinaci/organizaci kulturní akce nebo objednávky vystoupení Jana Psoty ve vaší obci mě prosím kontaktujte. Více »

Pamětní desky a památníky

Pamětní desky a památníky

Mezi regionálně i lokálně zajímavé počiny patří odhalování pamětních desek, osazování zbrusu nových památek do krajiny nebo doplňování jmen pozapomenutých bojovníků světových válek. Měl jsem možnost několikrát se aktivně zapojit a takové Více »

Naučné stezky

Naučné stezky

S tvorbou informačních panelů a naučných stezek na Českobrodsku jsem se setkal poprvé u příležitosti oslav Hradešína roku 2005, kdy jsem pro obec sponzorsky vytvořil prvních 6 panelů. V dalších letech jsem začal Více »

Spolky

Spolky

Spolková činnost patří rovněž mezi jednu z mých aktivit pro veřejnost. Poprvé jsem se k této dobrovolnické činnosti dostal na podzim roku 2004, kdy se Hradešín připravoval na výrobu obecních symbolů. Díky Více »

 

Zvou vás dva plakáty do Krymlova

Vážení a milí kulturní nenasytové, přátelé kulturních činů a počinů. Milovníci akcí s přidanou hodnotou a prožitku. Zvu vás na poslední pořad s mou maličkostí, který se uskuteční příští sobotu 16. listopadu 2019 od 14.00 hodin v Českém Krymlově, ehm, tedy v Krymlově, nebo jak chcete, protože obojí je správně. Moc se do Krymlova těším, protože je to víska, která je vzácně patrioticky nabitá a představte si, že na akci se mnou vytvořili dokonce dva plakáty 🙂 Do Krymlova povezu prezentaci tvořenou ze středověkých listin, map, příběhů a klenotů a věřím, že tamní obyvatele překvapím pro ně už dávno zapomenutými skutečnostmi. Čím se Krymlov od ostatních obcí lišil, čím je zvláštní a proč přežil, když okolní vísky vymíraly a vojska je mazala z map? Sraz je u krymlovské kapličky, která je jakýmsi středobodem obce.

Tato akce je pro mě také něčím symbolická. Jednak tímto do jisté míry naučným pořadem končí má letošní kulturní sezóna a po dlouhém rozvažování jsem došel k rozhodnutí, že tato akce bude na nějaký čas mou poslední kulturní akcí pro veřejnost. Nevím na jak dlouho, na měsíce, rok, moudří pochopí. Jsem totiž v zápřahu nepřetržitě už 15 let, které jsem věnoval mému krásnému regionu. Vystupuji ve velké oblasti. Setkávání s vámi mě do jisté míry nabíjí i vybíjí, člověku něco vždy přinese, ale i sebere a člověk den po dni zjišťuje, že mu strašně rychle uniká život, který rozdává okolo. Přípravy akcí jsou doprovázeny hodinami a hodinami práce. A také už jsem trochu unavený. Uvědomil jsem si, že bych si chtěl trochu toho veřejně prospěšného času urvat z čistě sobeckých důvodů pro sebe, vyhodit kotvu a nechat věci plynout bez vlastního přičinění nebo účasti. Za posledních 5 let jsem nadělal opravdu hodně práce. Když se dívám za sebe, nechce se mi chvílemi věřit, co se podařilo na Českobrodsku a nyní i částečně na Černokostelecku dokázat. Budu se nyní věnovat tomu, k čemu jsem opravdu zrozen – psaní.

A tak jsem na základě poznatků učinil rozhodnutí, že na rok 2020 nebudu organizovat, pořádat ani vytvářet žádné akce ani tradice, na které jste zvyklí. Nepřijmu žádné nové podněty a návrhy na spolupráci, kterých je rok od roku více a více. Věřím, že se uvidíme při nějaké jiné příležitosti. Děkuji za pochopení, uznání, úctu, následování, přízeň, lásku i podporu 🙂